Zbog današnjeg način života, interesovanja te nedovoljne zainteresovanosti imamo priliku vidjeti djecu koja nijesu savladala osnovne forme kretanja poput : trčanja, skoka, balansa na jednoj nozi itd. Sposobnosti koje dijete ne razvije na vrijeme, kasnije ih sve teže razvija a u krajnjem slučaju ih uopšte ne savlada što predstavlja problem u kasnijem bavljenu bilo kojom fizičkom aktivnošću.
Neki roditelji se pitaju zašto dijete ne postiže rezultate kao njegovi vršnjaci? Zbog nedovoljne upućenosti i nezainteresovanosti najčešće to pripisuju radu sa djetetom ne uzimajući u obzir mogućnosti, dotadašnji motorički razvoj djeteta kao i njegove predispozicije za bavljenjem datom aktivnošću.
Svi koji se bave fizičkim aktivnostima za djecu predškolskog uzrasta osim što savjesno trebaju da obavljaju svoju edukaciju moraju voditi računa o svestranom razvoju svakog djeteta. Čest je slučaj da treneri u svom pokušaju da postignu brz rezultat izlažu djecu visoko-specifičnom i intezivnom treningu koji nije poželjan za dati uzrast. Zbog takvog načina rada dolazi do problema:
- jednostranost, aktivacija i uski razvoj mišića
- ometanje skladnog razvoja
- ozljede
- demotivacija djece
Takođe jako je bitno i razumijevanje roditelja koji trebaju da su upućeni u sam proces razvoja motoričkih sposobnosti djece te da tek u sedmoj godini djeca imaju sve neophodne preduslove za uspješno savladavanje koordinaciono složenih pokreta, te da potenciranje istih u ranijem periodu koliko može biti pozitivno tako se i negativno može odraziti na malog vježbača.
Za djecu je jako bitno osigurati razvoj temeljnih sposobnosti, te kroz kreativan način i igru uvesti ih u svijet sporta i fizičke aktivnosti.
Kreativan rad + fizička aktivnost = razvijanje potencijala